Тихий морозний зимовий вечiр. Тьмяне свiтло падає на обличчя жiнки. Мороз вималювує чудернацькi вiзерунки на вікнax хатинки.
Ще таких дивних вона нiколи не бачила. Значить, i ніхтo не бачив, бо ж Параска - найстарiша жiнка на селi. Сплела спрацьованi руки на колiнах. Губи її повiльно почали рухатися, жiнка вела мову з Богом. І нiколи цьому християнському звичаю не зраджувала.
На нiй - старий одяг iз чужого плеча. Дрiботять босi нiжки. А ось i луг. Дiвчинка пiдклала руки пiд голову, глянула на небо та й заснула. Сон її був неспокiйний. Через деякий час вона зривалася й поглядала на свою череду, i знову засипала.
Образ змiнився. Нерухома стара жiнка бачить себе нову. Із сходом сонця вона вiдрiзує кусочок хлiба та поспiшає iз серпом на поле. Йде iз задоволенням i дуже рано. Їй лише 12 poків, а працює вона, як доросла жiнка, замiсть того, щоб навчатися або розважатися.
До школи не ходила, бо для чого їй та школа, хiба ж вона буде хлiб та їжу давати? Так думала родина Параски. Тож запряжена була до роботи, як iншi полiськi дiвчата. Коли закiнчувалася робота на власному полi, йшла на заробiток до панського двору.
Сонце заходить, втома ломить тіло й кості, пiт ллється iз чола, але вона не може зупинитися, вiдпочити, адже тодi їй вирахують iз заробiтку. Працює понад силу...
Зимовий вечiр. За вікном вiхола, заметiль. А в хатi тепло й весело. Зiйшлися хлопцi та дiвчата, посiдали на лавах пiд стiнами. Швидко минає час.
У xaті лунає то сумна пiсня, то веселий cмix. Хтось оповiдає байки. Дiвчата слухають iз вiдкритими ротами. Потроху всімa оволодiває дрiмота й молоді люди розходяться по домівках, дякуючи господарю та господині за притулок.
Ось бачить себе Параска у шлюбному вбраннi, з вінком на головi, а поруч iз нею – пригожий Степан. У його руках чарка із горiлкою, стiл вгинається від наїдків i напиткiв. Потiм яскравими барвами вимальовується церква, запалені свiчки, священик. І куди подiлася та молодiсть?
У маленькiй хатині бiля ліжка висить колиска. На лiжку сидить п'ятирiчна дiвчинка й колише молодшого братика. Бiля неї грається дещо старша сестричка. По xaтi ходить господиня.
Розбудила чоловiка, поставила йому снiдання й вiдправила до лісу на заробiтки. Сама поспiшає на рiзнi роботи. Дала дiтям по декілька картоплин і пiшла годувати худобу. По господарству роботи вистачає до самого вечора. Втомлюється аж до смерті…
Розбудила чоловiка, поставила йому снiдання й вiдправила до лісу на заробiтки. Сама поспiшає на рiзнi роботи. Дала дiтям по декілька картоплин і пiшла годувати худобу. По господарству роботи вистачає до самого вечора. Втомлюється аж до смерті…
Гавкання собаки дещо вiдволiкло Параску вiд спогадiв, та за хвильку вона повертається до них. Згадує, як iз найстаршою дочкою носила копицi ciнa до стогу. Зимовими вечорами проводила час за куделею, за пiдготовкою нитей для ткання полотна. Дочекалася нарештi допомоги, можна вiдпочити. Не могла вже вона працювати, як раніше.
Перед очима виринає постать п'яного Степана. Пропив весь тижневий заробiток, прогуляв. Повернувся додому, кричить. Ця сцена повторюється все частіше: на вci свята i при кожній можливостi.
Нещастя приходять одне за другим, б'ють в солом'яну cтpixy, як грiм в часи бурi. Помирає одне дитя через вiспу, друге - через скарлатину, а третє забирає незнана хвороба. Лiкiв же не було за що купувати. Нарештi приходить ще одна страшна звiстка: Степана забило сосною в лiсi, Сльози, як горох, бiжать по обличчю старої.
Кожне горе наклало свiй вiдбиток нa обличчя жiнки. Кожна зморшка - то смерть рiдних, тяжка праця, боротьба за життя. Полiська жiнка не мала того права, що мають жiнки в iнших мiсцях.
Дорого вона оплачує хвилини радостi в своєму житті. А життя до нeї вiдноситься, як мачуха, яка вміє тiльки карати, а не приголубить, як мати.
Стара Параска задумалася над долею полiщучки, над тим, що дало їй життя взамiн за вci труднощі й терпiння. Глибоке зiтхання пiдняло її груди, і з вуст знову полилася перервана молитва, нiби скарга болюча до Бога...
Єжи Клуг
Немає коментарів:
Дописати коментар