вівторок, 25 березня 2025 р.

Серницькі хутори

Хутір Могилка

Був період на Поліссі, коли його жителі масово переселялися на хутори. Тоді наші землі входили до Поліського воєводства (1921-1939) – адміністративно-територіальної одиниці Польської Республіки. Утворилося це воєводство після підписання в Ризі прелімінарної мирної угоди між Польщею, УРСР та РСФСР, якою визначалися державні кордони між державами. До складу Поліського воєводства II Речі Посполитої входив і Пінський повіт.

У ДАРО зберігається чимало документів Пінського повіту періоду II Речі Посполитої. Деякі з них розповідають про проведення в Польській Республіці аграрних реформ 1920 та 1925 років.

субота, 22 березня 2025 р.

З історії маєтку Миколаєво


На різних давніх картах поблизу сіл Серники та Дібрівськ позначено поселення Миколаєво, Миколаєво Старе, Миколаєво Нове, Миколаєво Гольє. А поруч - річечка Миколаївка. Ось так вона нині виглядає.

Напевне, засновником цієї місцевості колись був якийсь Миколай. Як і село Дібрівськ, Миколаєво виникло на землях, котрі належали селу Серники.  Найдавніший знайдений документ про Миколаєво датований 1834 роком. Розглядаючи карту 1855 року, можна зробити висновок, що тоді панський маєток був на місці позначеного населеного пункту Миколаєво.

субота, 15 березня 2025 р.

Таємниця назви села Павліново


Є нині в Кухітській Волі вулиця Павліново. Цю частину села ще називають хутором Павліново. А в давніх метричних книгах зберігаються записи про село Павліново.

Поштовхом для написання цього дослідження стала розмова з ініціатором генеалогічного проєкту «RodRo» Юреком Ноздриним-Плотницьким, котрий проживає у Відні. Серед іншого ми говорили про Кухітську Волю. І пан Юрек запитав мене, чи знаю я історію назви села Павліново. На жаль, не відала…