Є нині в Кухітській Волі вулиця Павліново. Цю частину села ще називають хутором Павліново. А в давніх метричних книгах зберігаються записи про село Павліново.
Поштовхом для написання цього дослідження стала розмова з ініціатором генеалогічного проєкту «RodRo» Юреком Ноздриним-Плотницьким, котрий проживає у Відні. Серед іншого ми говорили про Кухітську Волю. І пан Юрек запитав мене, чи знаю я історію назви села Павліново. На жаль, не відала…
О пів на другу ночі отримала документ, де було зазначено: «Pani Valentino, to jest ta informacja о Paulinowie z opr. Janusza Ordy». Із самісінького ранечку прилаштувалася його опрацьовувати й доповнювати…
У польському документі Януша Орди зазначено, що в поміщика Тобіяша Орди та його дружини Антоніни Терлецької було три сини: Владислав І, Владислав ІІ та Віслав. Два сини Владислави померли. І коли в 1840 році народилася дочка Павліна, на її честь поміщик назвав частину села Кухітська Воля Павліново.
Відшукую давні метричні книги. У вільному доступі вони з 1840 року. У 1840-1842 роках поміщиком Кухітської Волі тут значиться Івон Орда. Перший запис: 7 січня 1842 року в Івана Івановича Шевчука та його дружини Феодосії Гнатівни, селянин поміщика Івона Орди, народився син Іван.
Івон Орда й похоронений у Кухітській Волі. Зберігся і його пам’ятник. А десь у 1864 році в Кухітській Волі була похоронена і його дружина Констанція Полховська…
Метрична книга Кухітсько-Вільської церкви за 1843 рік відсутня. А в 1844… є запис про село Павліново. 30 січня у Карпа Павловича Бондаря із села Павліново, селянина поміщика Тобіяша Орди, народився син Григорій. Івон та Тобіяш Орди були рідними братами.
Пошуки продовжила спілкуванням із керівником Кухітсько-Вільського ліцею Людмилою Миронюк. Вона розповіла, що згодом на території колишнього панського маєтку в Павліново була розташована Кухітсько-Вільська дільнича лікарня.
Тут збереглася лише одна панська будівля Ордів, де був влаштований пологовий будинок.
Старожили розповідали, що в цьому приміщенні Ордів був домашній «костел», де проводилися богослужіння, коли в село приїздив ксьондз із Любашева.
Якось я написала дослідження про те, що 26 травня 1859 року в Любешівській римсько-католицькій церкві відбулося хрещення Віслава Орди – сина Тобіяша Орди та Антоніни Терлецької. І що на його хрещенні були мало не всі поміщики зарічненських сіл: хрещені (у метричній книзі запис «восприемники») - благородний Станіслав Орда та вдова Клара Крашевська; присутні Людвіг Крашевський та Констанція Орда, Михайло Орда та Леонтина Орда (дружина Едмунда), благородний Антоній Гарабурда та Йоганна Орда (дівиця), благородний Казимир Орда та благородна Павліна Гедройц (дружина Ярослава). Окремо свідком значиться капітан Ержи Ридзевський.
Тепер я розумію чому так багато гостей було присутніх при хрещенні: бажаний син Тобіяша Орди народився через… 19 років після доньки Павліни…
А присутня на хрещенні Павліна Гедройц – це і є сестра Віслава Орди, на честь якої названо село Павліново…
Дякую за світлини Людмилі Миронюк та В'ячеславові Остаповичу.
Немає коментарів:
Дописати коментар