У 2008 році на Зарічненщині працювала етнографічна експедиція. Тоді багато спілкувалася з Олексієм Нагорнюком, котрий зараз боронить Україну. Мені видалося дивним його зацікавлення кладовищами Полісся. Він у кожному селі конче бував на цих місцях спочинку наших предків. Запитував мене про кладовища Мутвиці… На жаль, тоді я не знала ось цієї цікавої інформації.
Найдавніше знаходилося в районі розміщення нинішнього Будинку молитви. Старожили розповідали, що в селі побутувала думка, згідно з якою на місці кладовища через 200 років уже можна будуватися.
Найдавнішу згадку про Мутвицю знайдено в описі подимного реєстру Анджеєм Рахубою. Це 1673 рік. Можна припустити, що найдавніше кладовище в селі існувало в ХVІІ столітті. Тоді Мутвиця, як і деякі дими Ненькович, Вульки, Моровина, Синчич (усього 28) належали парнавському підстольному Янові Подольцю.
Друге кладовище було розташоване неподалік колишньої колгоспної бригади, біля будинків Мовчунів та Корнійчуків. Саме там закінчувалося село Мутвиця, коли в селі сталася в 1926 році пожежа. Ще в 90-х роках ХХ століття там стояло три залізні хрести, обкладені камінням. Біля одного росла велика груша-дичка. У селі розповідали, що ніби тут хоронили багатших його жителів. Цілком імовірно, що це могло бути католицьке кладовище. Є документ, що в Мутвиці на цвинтарі похоронений у 1846 році поміщик Юліан Тукальський-Нелюбович. Помер у віці 65 років. Дивно, чому не в неньківському родинному склепі, який на той час уже був облаштований…
Третє кладовище Мутвиці розташоване за селом. Розповідають, що коли його облаштовували, жителі села ходили копати рів навколо нього. На жаль, встановити, коли було відкрите третє кладовище, не вдалося…
Фото окраїн Мутвиці зроблене фотографом Бохнігом у 1929 році. Напевне, хрест (на фото зліва) встановлений на місці колишнього кладовища, бо перехрестя доріг, на яких здавна поліщуки встановлювали обрічні хрести, тут немає. Справа лише невелика стежина…
За сотню метрів від цього місця розпочинався панський маєток. Там фотограф зробив унікальні знімки. Ось так виглядав маєток Тукальських-Нелюбовичів у 1929 році.
Немає коментарів:
Дописати коментар