четвер, 17 жовтня 2024 р.

Про весілля в Новосіллі: пів віку ХІХ століття

Весілля Марчука Якима з Новосілля

Кажуть, генеалогія нині стала хобі для багатьох українців. А для мене – це вже частинка мого життя. Я познайомилася зі своїми далекими й не дуже родичами, налагодила обірвані зв’язки, які загубили один одного, знайшла багато родичів у сусідніх селах. Ще багато роботи попереду. Керівник Центру вивчення генеалогії «Пращур» Віктор Долецький сказав: «Загалом дослідження роду - це як ремонт. Його не можна завершити, а можна тільки зупинити. Ви самі вирішите, наскільки далеко готові йти». У мене все ще ремонт…

Я виписала всі можливі нотатки про народжених, одружених та померлих по всіх новосільських родах, по роках. А тепер лише читаю їх, як книгу…

Сьогодні вирішила розповісти про весілля ХІХ століття в моєму рідному селі.
Тут могло не бути підряд кілька років жодного весілля, а потім в один день аж три весілля.
І куди новосільські дівчата заміж виходили, і звідки хлопці наречених приводили...

Найдавніший запис про мою Левончу – рік 1823. У селі проживало тоді п’ять родин: Марчука Прохора, Марчука Василя, Веремейчика Тараса, Новака Семена та Савича Марка. Здається мені, Веремейчик прибув до Новосілля із Кутина або Свалович, а Новак – із Кухітської Волі.

У 1834 році в Новосіллі (таку назву вже мало село) з’явилися прізвища Борисюк, Тумаш, Дякончук, Селюга. Усі вони переселилися до Новосілля з Храпина. Згодом тут поселяться Бокії, Герасимчуки, Вакулічі, Сидорчуки, Юрашкевичі.

Весілля Ольги Борисюк із Новосілля

1840-1849 роки.

Маю метричні книги з 1840 року. Отож із 1840 по 1846 рік у селі не було жодного весілля. Перші 3 весілля зафіксовані в 1847 році: одружуються новосільці Марко Марчук та Васса Новак, Мар’яна Веремейчик виходить заміж в Острівськ за Кир’яна Марчука, а Фавст Бокій одружується з Параскевією з Храпина. І знову 2 роки жодного весілля.

У 1847 році в Новосіллі вже проживає Фавст Федорович Бокій, а в 1849 – Федір Карпович Вакуліч.

У 40-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано всього 3 весілля.

На весіллі у Марчука Степана в Новосіллі

1850-1859 роки.

Інколи неможливо встановити, звідки наречений чи наречена. Зазвичай молодих вінчали в церкві нареченої. У 1850 році Дмитро Марчук одружується із Марією Мойсеївною, але звідки вона, невідомо, оскільки метрична книга за цей рік відсутня.

Зафіксовані й шлюби новосільців між собою: у 1851 одружуються Архип Марчук та Ксенія Герасимчукова, у 1852 – виключений із Київського батальйону кантоністів Трохим Новак та Анастасія Марчук, у 1857 – Степан Тумаш та Катерина Новак. У 1856 році одружувалися 2 брати Тумаші, сини Пилипа: Йосип – з Іриною Новак з Острівська, а Євстахій – із Пелагеєю Борейшею з Храпина. Цікаво, що Пелагея була вільною, а Євстахій – кріпак поміщиків Ридзевських.

Інші шлюби цього десятиліття – із вихідцями із села Храпин: Матвій Сидорчук узяв за дружину новосілку Євгенію Веремейчик. Цей шлюб тривав лише 7 років, Матвій помирає у віці 31 рік «от колтуновой болезни». Троє новосільських дівчат стали храпинськими невістками: Євгенія Марчук – у Демида Батьковця, Анастасія Марчук – у Андрія Джимори, Іванна Марчук – у Антона Чижика.

У 50-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано 10 весіль.

Весілля Бокій Ніни із Новосілля

1860-1869 роки.

Дивує, як багато Тумашів тоді жило в Новосіллі. У 1860 році одружується Петро Пилипович Тумаш із Марфою Васьковець із Храпина, у 1861 – Микита Пилипович з Анастасією Мішуковою з Кутина, а в 1869 – Федір Пилипович із Юстиною Марчук.


До 1861 року наші земляки одружувалися із жителями сіл, що належали поміщикові Ридзевському - Острівська та Храпина. А після після скасування кріпосного права уже зареєстровані шлюби з дівчатами з Кутина. У 1861 році Демид Веремейчик одружується з Мотроною Бокій із Кутина, у 1862 Феофілант Веремейчик - із Мокреною Окач із Кутина. Дарія Герасимчукова виходить заміж за Феофілата Селюгу в Храпин (1862), Пелагея Герасимчукова – за Назара Шиманчука в Храпин (1866), Меланія Савич – за Гната Вавелюка в Кухче (1866). Дмитро Марчук одружується з Оленою Дубиною із Задовжа (1865). А Лук’ян Веремейчик бере за дружину дівчину зі свого села Євдокію Марчук.

У 1862 році одружується вдівець Євдоким Савич із вдовою Євгенією Сидорчук (Веремейчик). Цікаво, що батько в цьому ж році видавав заміж і доньку. Марія Савич виходить заміж за місцевого хлопця Арсенія Марчука.

26 жовтня 1869 року в Новосіллі святкували весілля аж 2 пари: одружувалися новосільці Маркіян Новак та Анна Марчук, Микита Бокій та Катерина Марківна з Бережної Волі.

У 60-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано 14 весіль.

Весілля Галини Тумаш із Новосілля

1870-1879 роки.

У 1870 році було 2 весілля. Нестор Веремейчик одружився з Домінікою Пархомчук, згодом вони поселяться в Острівську, і там з’явиться прізвище Веремейчик. У цьому ж році одружується 39-річний унтер-офіцер Коханович із 21-річною Катериною Веремейчик. У Новосіллі деякий час буде зустрічатися прізвище Коханович.

А в 1872 році прийде зі служби 45-річний Самійло Марчук і одружиться із 40-річною Акилиною Велемщиковою з Кухче. А 18-річний Никифор Марчук візьме за дружину 17-річну Катерину Марчук з Острівська. Це перший шлюб, де обоє наречені мали прізвище Марчук.

У 1873 році зареєстровано 1 шлюб: після смерті дружини вдруге одружувався Сидір Марчук з Агафією Новак із Храпина. І в 1874 був 1 шлюб: Гната Бокія та Федори Ніколайчик із Кутина. А в 1875 – аж 4 весілля: Іван Марчук бере за дружину Олену Охремчук з Острівська, Юстина Марчук вийшла заміж за Григорія Пархомчука в Острівськ, Феодосія Веремейчик – за Івана Зубковича в Храпин, Анна Новак – за Дмитра Харковця в Кухче.

А далі по 1 весіллю: Катерина Марчук пішла заміж за Тараса Петрука з Храпина (1877), Юхимія Веремейчик – за Єрофея Зубковича у Храпин (1878), а Микола Тумаш одружився з Юстиною Охремчук із Храпина (1879).

У 70-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано 13 весіль.

Весілля Марчука Івана з Новосілля

1880-1889 роки

1880-ті роки багаті на шлюби. У 1880 році їх було аж 3: Зіновія Марчук вийшла за Макара Кочережка в Кухче, Параскевія Веремейчик – за Миколу Мацерука в Храпин, Катерина Бокій (2 шлюб) – за Андрія Якушика в Кутин.

У 1881 році було 5 весіль: одружилися новосільці Іван Новак та Параскевія Марчук, Афанасій Марчук узяв за дружину Меланію Охремчук з Острівська, Ампій Марчук – Параскевію Марчук з Острівська, Федора Бокій (2 шлюб) вийшла заміж за Адама Демчука з Кутина, а Феодосія Бокій – за Хому Гапонича з Локниці. 30 січня 1881 року було 2 весілля в селі: Івана Новака та Афанасія Марчука.

А в 1882 році 2 весілля було в родині Веремейчиків: Анастасія вийшла заміж за Оксентія Ніколайчика з Кутина, а Наталія – за Леонтія Лагуна з Бережної Волі. Згодом Лагуни переселяться в Новосілля. Прізвище буде звучати як Лагунови. У базі даних про польських спецпереселенців у Вологодську область подана інформація про їхнього сина та його родину: «Лагунов Артемій Леонтійович, 1902 року народження, уродженець села Новосілля Морочнівського району, лісоруб за спеціальністю, як осадник виселений 25 лютого 1940 року на спецвиселення у Вологодську область, Харовський район, поселення Костромський. Звільнений 31 серпня 1941 року Указом ПВС СРСР «Про амністію польських громадян». Разом із ним були заарештовані та виселені Лагунова Олександра Артемівна, 1932 року народження, Лагунова Антоніна Артемівна, 1925 року народження, Лагунова Ксенія Андріївна, 1905 року народження. Усі звільнені в серпні 1941 року. У селі Новосілля проживав Лагунов Терентій Леонтійович. Його сім’я складалася із 5 чоловік, але виселенню не підлягала. А дочка була вивезена на примусові роботи до Німеччини.

У лютому 1883 року рід Марчуків гуляв на 4 весіллях: одружувалися новосільці Вукол Марчук та Домініка Новак, Юлія Марчук виходила заміж за Льва Філончука із Задовжа, Ганна Марчук – за Артема Ігнатовича в Локницю, а Харитина Марчук – за Михайла Гапончука в Локницю. У цьому ж році Февронія Савич вийшла заміж за Онисима Марчука в Острівськ.

У 1885 році було 2 весілля: Демид Марчук одружився з Катериною Смужевич із Кухче, а 25-річний Микола Тумаш після смерті дружини – із вдовою Варварою Харковець із Кухче.

3 весілля було в 1886 році: Орест Марчук одружився з Юлією Шеремет із Кухче, Афанасій Марчук – із Анастасією Шиманською з Острівська, Василь Бокій – із Юстиною Охремчук з Острівська.

Третій шлюб зафіксовано в 1887 році. Усього рік була дружиною Миколи Тумаша Варвара Харковець. Він помирає у віці 26 років від віспи. І Варвара втретє виходить заміж за Василя Миронюка з Кухітської Волі. Другий шлюб укладає 28-річний Іван Марчук. Його дружиною стає 17-річна Олександра Марчук. 

У цьому ж році Мотрона Савич виходить заміж за Кипріяна Огеюка з Локниці, Домна Новак – за Степана Савчука з Кухче, а 19-річний Андроник Веремейчик одружується з 24-річною вдовою Іриною Тумаш із Храпина.

У 1888 році 2 весілля було в родині Марчуків: одружувалися новосільці Микола Марчук та Домна Марчук, а Зиновій Марчук узяв за дружину Акилину Новак з Острівська.

У 80-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано 27 весіль.

Весілля Чухрая Олександра та Ляховець Ніни. Обоє з Новосілля

1890-1899 роки.

1890 рік – 1 весілля: Марія Веремейчик вийщла заміж за Кирила Кравчука в Кухче.

1891 рік – 3 весілля: Тетяна Марчук вийщла заміж за Григорія Кочережка в Кухче, Марія Марчук – за Євтихія Войтовича в Локницю, а Гаврило Вакуліч одружився з Юстинею Карпінчик з Острівська.

У 1892 році згадується подружжя Павла Юрашкевича та Гликерії Лук’янівни. Тоді в них народився син Юхим. А от коли й де вони вінчалися, невідомо.

1893 рік – 3 весілля: Гликерія Марчук вийшла заміж за Вукола Савича в Храпин, Савич Варвара – за Григорія Марчука з Острівська, а Андронік Веремейчик після смерті дружини вдруге одружився на вдові Степаниді Дичук із Кухче.

1894 рік – 1 шлюб: Федора Марчук пішла заміж за Федота Тумаша в Храпин.

1895 рік – 3 шлюби: Параскева Марчук вийшла заміж за Флора Пархомчука в Острівськ, Юстина Веремейчик – за Мартина Гайвука в Кутин, а Олександра Новак – за Максима Шиманського в Острівськ.

1896 рік – 2 весілля: Грипина Марчук вийшла заміж за Тимофія Шиманського з Храпина, а Григорій Коханович одружився з Параскевією Зубкович із Храпина.

1897 рік – 3 весілля: Степанида Марчук пішла заміж за Івана Марчука з Кухітської Волі, Євтихій Марчук одружився з Ксенією Харковець із Кухче, а Микита Веремейчик – із Домною Данилович із Храпина.

1899 рік – 3 весілля: Параскеві Вакуліч вийшла заміж за Петра Шиманчука з Острівська, Єлизавета Сидорчук – за Євсія Сафонюка з Кухче, а Лаврентій Марчук одружився з Єфросинією Лебедчик із Кухче.

У 90-х роках у метричних книгах Храпинської церкви зафіксовано 19 весіль.

Молоді люди, мабуть, найчастіше знайомилися в церкві, адже до Храпинського храму ходили жителі Новосілля, Кухча, Острівська, Задовжа, Кутина. Там вони й вінчалися.
Пошуки продовжуються…





Немає коментарів:

Дописати коментар