понеділок, 24 грудня 2018 р.

І знову про Нобель: яка ж згадка про древнє поселення Київської Русі найдавніша?! Чи з'явиться в Ноблі отакий пам'ятник?!


Десятки разів я переглядала уставну грамоту 1005 року, де згадується Нобель як один із церковних центрів Турівської єпископії. І завжди щиро дивувалася: чому одні міста визнають цей документ, а інші заперечують?

Зміст грамоти опублікую нижче, а нині прочитайте такі парадоксальні факти: Дубровиця, Степань та Висоцьк підтверджують своє тисячоліття саме цим документом, а Нобель про цю дату ніде не згадує в своїй історії. Поки що не визнає її й місто Пінськ.
Мабуть, я й надалі публічно про це не писала б, якби не замітка, яку вчора відшукала в білорусів. Місто Копиль Мінської області у 2016 році підтвердив найдавнішу згадку про свій населений пункт саме цією грамотою... Місто постаршало зразу на 268 років... 


І хоч багато істориків називають цю грамоту "поддельною", деякі вчені її визнають. Ось уривки із білоруської публікації: "Впервые эта грамота была опубликована в «Археографическом ежегоднике за 1964 год». Сейчас её оригинал хранится в Российской государственной библиотеке в Москве, в сборе Троицко-Сергиева монастыря. Этот документ и стал основанием для увеличения возраста нашего города. В качестве консультанта заключение давал Валентин Голубев, заведующий отделом истории Беларуси средних веков и начала нового времени Академии наук Республики Беларусь. 

Не противоречат выводам историков и археологические раскопки, проведённые в Копыле Леонидом Колединским в 1996—1999, 2005 и 2007 годах. Они однозначно подтверждают, что город Копыль в ХІ веке уже был" .

О поставлении Туровской епископии

Се аз, князь великий киевскии Василии, нарицаемыи Владимер, умыслих со своею княгинею Анною и з детьми своими: с сыном Изяславом и Мьстиславом, Ярославом и Всеволодом, Борисом и Глебом, и со всеми детми, и з боляры своими третие б[о]гомол[и]е епископию постави(х) в Турове в лето 6513 [1005 г.]. И придах к неи городы с погосты в послушание и священие и благословение держати себе Туровскои епископии: Пинск, Новгород, Городен, Слоним, Берестеи, Волковыеск, Здитов, Небле, Степан, Дубровица, Высочко, Случеск, Копыл, Ляхов, Городок, Смедян. И поставих перваго епискупа Фому. и придах села, винограды, земли бортные, волости со всеми придатки, озера, реки, тако и в мыте, и на торгу, и на перевозах десятую неделю, десятыи пеняз и от жита десятая копа святому Спасу и святеи богородицы...

Немає коментарів:

Дописати коментар