Після опрацювання багатьох історичних джерел ми переконалися, що пізніше доля села Новосілля пов’язана із сусіднім Храпином.
Це один із найстаріших населених пунктів району. Професор Цинкаловський подає про нього такі відомості: «Село розміщене над річкою Струменем. У ХVІІІ – ХІХ століттях належало до греко-католицьких єпископів у Пінську.
Частина села була у володінні Ридзевських. У кінці ХІХ століття тут була дерев’яна церква, 144 жителі та 2,880 десятин. Храпин згадується в 1451 році, коли князь Свидригайло надає село Хведорові Гринькові (Архів Сангушків, т. 1, №47). В архіві князів Любешовських Храпин згадується в 1529 році».
Після знайомства з архівом князів Сангушків ми засумнівалися в достовірності слів професора Цинкаловського. На сторінці 44 першого тому княжого архіву читаємо, що 24 вересня 1451 року в місті Луцьку князь Свидригайло Олігардович дарує королівському конюхові село Храпино Туровського повіту. Отже, це інше село зі схожою назвою.
Про те, що в Пінському повіті існував населений пункт Храпин, а в Туровському – Храпино, можна дізнатися й у дослідженні Матвія Кузьмовича Любавського «Областное деление и местное самоуправление Литовско-Русского государства» (1892). Відомий російський історик вивчав Литовсько-Російську державу ХІІІ- ХVІ століть.
У цій роботі на сторінці 196 відзначено: «Між річками Стир, Прип’ять та Струмінь лежать села Муравин, Кухче, Іванчичі, Погост, Храпин, Задовже, Бучин, Морочно, Нобель, Прикладники, Комори».
А на сторінці 200 розповідається про село Храпино Туровського повіту. Автор відзначає, що нині це Храпунь на річці Ствизі. Отже, згідно з архівом князів Любешовських, нинішнє село Храпин Зарічненського району вперше згадується в 1529 році.
Про села Острівськ та Новосілля знайдено найдавнішу згадку в «Словнику географічному Королівства Польського та інших країв слов’янських». Це монументально-енциклопедичне видання Філіпа Сулімірського та Владислава Валевського, видане в 1880 – 1902 роках і передруковане багато разів, вміщує записи тисяч топонімів Речі Посполитої.
«Словник» подає таку інформацію: «Село Новосілля (Nowosiele) знаходиться в третьому окрузі поліцейському гміни Морочно. Село над річкою Веселухою в повіті Пінськім, в частині, названій Заріччям, поблизу села Кухче, при дорозі до Храпина. Має 9 осад. Місцевість відлюдна».
Згідно з даними цього «Словника», у селі Острівську теж було 9 осад і проживало 45 мешканців. Отже, у Новосіллі тоді проживало теж біля 40 жителів.
У сусідньому Храпині нараховувалося 114 жителів, у Кухчі – 121.
Цікаве ще одне явище, зафіксоване авторами «Словника»: село Кухче належало до Кухітсько-Вільської гміни, а Храпин і Новосілля – до Морочненської.
У різні часи історії наші шляхи з кухченцями та храпинцями то сходяться, то розходяться. У цьому ми переконаємося й далі.
Немає коментарів:
Дописати коментар