середа, 30 травня 2018 р.

Про навчання у Вичівці 100 років тому


Нині багато розмов про НУШ (нову українську школу). Буде багато змін в організації навчання першокласників. А мені вчора потрапила в руки стаття про організацію навчання у Вичівській двокласній чоловічій школі 1915 року - більше 100 років тому. Якщо вам цікаво, прочитайте...

Найбільше мене зацікавило питання, чому в обов'язковий перелік необхідного для навчання входили калоші?..

понеділок, 28 травня 2018 р.

Бібліотеки Зарічненщини на початку ХХ століття


28 травня в Україні відзначається День краєзнавців. Ото й подумалося мені: яку ж цікавеньку інформацію про Зарічненщину подарувати своїм землякам у цей день, чим їх сьогодні пригостити?!
І зупинилася на матеріалі про бібліотеки 1939 року. Дуже цікавою видалася мені стаття в журналі "Ехо Полісся" з назвою "Бібліотеки польські у воєводстві Поліськім до 17 вересня 1939 року", де навіть число книг у бібліотеках сіл нашого району вказано.

неділя, 27 травня 2018 р.

Нобель. Фотоальбом із шкільного життя (Світлини зібрані Креневичем Павлом)

Такі чорно-білі світлини, напевне, є в кожному населеному пункті, а от опублікувати й помилуватися ними може не кожне село. Завдяки зусиллям Павла Васильовича Креневича нобляни це можуть зробити.

Відкритий урок арифметики. 1967 рік

Нобель. Фотоальбом зі світлин, зібраних Павлом Креневичем

Якби кожне село в Україні мало таких патріотів свого населеного пункту, як уродженець села Нобель Павло Креневич, скільки нового кожен із нас міг би дізнатися про свою малу батьківщину. 

Отож, вашій увазі пропонуються для огляду світлини із села Нобель, зібрані в різних родинах Павлом Васильовичем. Щира дяка йому за любов до Полісся!!!

Моїй мамі - 20 років. 1950 рік. Цесар Анастасія Андріївна

неділя, 6 травня 2018 р.

Кухче. Фотоальбом

Фотоальбом села Кухче зібрано з випадково знайдених світлин цього села. Найбільше тут знімків, перезнятих тут Валерієм Войтовичем. Особливо вражаючі дитячі фотографії...


Морочне. Фотоальбом №1

Світлини села Морочне зібрано із родинних альбомів В'ячеслава Остаповича, Людмили Карпінчик та ще декількох жителів цього села. Тут є унікальні фото, як-от духовий оркестр села, церковний хор, троїсті музики та інші.

Бродниця. Фотоальбом

Фотоальбом із світлин села Бродниця порівняно невеликий. Найцікавіше фото - виступ аматорського колективу села на звітному концерті в місті Рівному 1960 року. На ньому в центрі жінки в намітках. Це, мабуть, найновіше фото, на якому зафіксовані зарічненські жінки в намітках. На інших світлинах окремі сторінки життя бродничан...

Маршрут: Задовже - Америка (Василь Расевич)


Тримав то в собі цілий час. Не хотів наперед загадувати. Я третій із маленького Задовжа на Поліссі, хто добрався до Америки. Першими в 30-х роках ХХ століття були двоє молодих чоловіків, що вирушили на заробітки. Звали їх: Самуїл Фрідріх та Александр Фрідріх. Вони не були родичами, так - односельчани. 

Ця жінка з Мутвиці не дочекалася чоловіка з однієї війни, а сина - із другої...

Доля розпорядилася так, що свій трудовий шлях я розпочала в селі Мутвиця й заприятелювала тут із жінкою-сусідкою Антоніною Герасимівною Шпаковською (дівоче прізвище - Мовчун). Вона часто розповідала мені про свого батька, який не повернувся із Першої світової війни, та про брата, який загинув у роки Другої світової. Їй так хотілося дізнатися більше про їхні долі.

вівторок, 1 травня 2018 р.

Люди на болоті: унікальні факти їхнього непростого життя

Дослідження членів гуртка «Сходинки краєзнавства» Мутвицької ЗОШ І - ІІІ ступенів під керівництвом Тумаш В. М.

Із вікон нашої школи видно Поліські болота
Кожен із нас має свою малу батьківщину – місце, де він народився. Наш рідний край – Полісся, один із найзагадковіших і недоторканих куточків слов’ян. Тут суцільні болота перерізаються смугами лісу, тут багато річок та озер. Але сьогодні ми хочемо розповісти про те, скільки нерозкритих таємниць зберігають болота Рівненського Полісся.