понеділок, 19 листопада 2018 р.

Повстанець із Ненькович


На околиці села Неньковичі є місце, де покоїться учасник польського повстання 1863 – 1864 років Владислав Тукальський-Нелюбович. Довгий час тут був сімейний склеп цієї родини. Ми бували там щоразу, коли в Мутвиці гостював поляк Северин Тукальський-Нелюбович. 

Він завжди їхав поклонитися цьому святому для нього місцю. Уперше ми довго продиралися заростями терену, доки нарешті відшукали стежину, яка привела нас до місця захоронення. Збоку лежали лише рештки розбитого пам’ятника. І все ж якась добра душа поклала поруч букетик квітів: хтось у Неньковичах ще пам’ятав польську родину. Нині ця могила упорядкована.


Автор рукописних спогадів Геронім отримав відомості про повстання від одного з його учасників – лісника Фелька Жолондієвського із села Чернин. Той розповідав, що кілька сотень повстанців було вбито в Глинному на території маєтку Уголець. Убитих було поховано в одній могилі, а над нею насипали курган. У мутвицькому маєтку був навіть список учасників повстання, які загинули в урочищі Глинному, але він згорів під час пожежі.

Владислав тоді був поранений. Фелько виніс його з місця бою, здолав із ним багато кілометрів лісових доріг. Після повстання лісник Фелько уникнув підозри, він спокійно дожив свої дні в мутвицькому лісі Свідно. А от Владиславу довелося переховуватися. 

Пізніше він повернувся в маєток батьків Неньковичі, а згодом став господарювати у власному маєтку Мутвиця.


На світлині Северин Тукальський-Нелюбович та його сестра Анна на місці родинного склепу.

неділя, 18 листопада 2018 р.

Дві карти й польське повстання на теренах Зарічненщини

У 2018 році минає 155 років польського повстання 1863 – 1864 років. Вивченням подій того періоду я захопилася більше 10 років тому, коли прочитала в рукописах поляка Героніма Тукальського-Нелюбовича, що неподалік нашого села є поховання учасників цього повстання. На саморобній карті пана Героніма, що зберігається в Інституті географії Варшавського університету, хрестиком позначено це місце поховання.

четвер, 1 листопада 2018 р.

Легенда про мертве озеро (про район Трьох озер біля села Острівськ)


У 2017 році Кірілкова Наталія Василівна, кандидат філологічних наук, доцент, видала навчальний посібник "Рівненське Полісся: зразки мовлення, тексти". 

Видання призначене для студентів спеціальності «Українська мова і література» як додатковий посібник для поглибленого вивчення особливостей говірок Середнього та Західного Полісся Рівненської області. Тут дібрано зразки мовлення й тексти, які представляють різні говіркові системи та містять культурну інформацію про їхніх носіїв.

Є в цьому виданні тексти, записані в селах Вовчиці та Борове Зарічненського району. Пропонуємо для ознайомлення легенду, записану в селі Борове: