11 листопада (одинадцятого дня одинадцятого місяця) 1918 року об 11 годині замовкли гармати на Західному фронті. Закінчилася Перша світова війна, котра тривала 4 роки й 4 місяці. Її шляхи пролягали й нашим краєм. 100 років тому закінчилися бойові дії й на території Зарічненського району: 3 березня 1918 року в Бресті-Литовському було підписано Берестейський мир або Брест-Литовська мирна угоду, яка зафіксувала поразку Росії та вихід її з Першої світової війни.
Чи багато знаємо ми про події тих давніх часів на нашій зарічненській землі? На жаль, ні. Переконалася в цьому, вивчаючи історичні джерела про цей період життя на Поліссі.
Сьогодні розпочну публікувати свої краєзнавчі відкриття цього періоду. Уперше моє захоплення цією темою виникло під час відвідування Музею Білоруського Полісся, що в місті Пінськ. Там я прочитала краєзнавчу збірку «Поліщук», видану в 1938 році. На сторінці 54 тут вміщено дослідження пінських краєзнавців «Відгук Світової війни». Тут же розміщена карта, на якій позначено лінію фронту в 1915-1918 роках.
І яким же було моє здивування, коли я довідалася, що зарічненські села в часи Першої світової війни були розділені лінією фронту. Цитую рядки з альманаху: «У руках німців були Пінськ, Дзіковичі, Хвійно, Стайки, Жидче, Прикладники, Сенчиці і Нобель. Росіяни мали Городище, Горноє, Кнубово, Вілятичі, М. Дворець, Паре, Неньковичі, Мутвицю, Морочне». Це мова йде про села, розташовані поблизу села Невель.
Багато бойових операцій у часи Першої світової було проведено в Ноблі, Кухітській Волі, Кухчі, Острівську, інших селах району. Є цікаві факти про перебування німецького історика Мейєра в Ноблі та Ніговищах. Після прочитання більше сотні різних публікацій польською, російською, німецькою, білоруськими мовами, нині укладаю хронологію подій на Зарічненщині в часи Першої світової війни…
Немає коментарів:
Дописати коментар