середа, 31 січня 2024 р.

Документ 1545 року про Річицю

У Центральному державному історичному архіві України, що в місті Києві, зберігаються документи під назвою «Терлецькі – поміщики Правобережної України. 1540 – 1919».

Серед 104 справ одна має назву «Привілей Сигізмунда ІІ Августа про підтвердження права власності за Матвієм Войткевичом на с. Річиця Пінського пов. Брестського воєв., куплене у Щасного Іллінича в 1545 р. Випис з пінських гродських книг за січень 1672 р.»

Цей документ надає документальне підтвердження, що найдавніша згадка про село Річиця – рік 1545.

вівторок, 30 січня 2024 р.

Як виникли села Дубрівськ та Озерськ

Родина Олександри Драки з Дубрівська

Даруйте мені, дубрівчани, але втретє буду вживати вираз «найдавніша згадка про Ваше село». Ну-от так щастить мені – зустріти цікаву інформацію про Ваш населений пункт.

Уперше знайшла 1658 рік, вміщений у 131 книзі Литовської метрики. Згодом друзі з містечка Городна підказали 1621 рік. Він зафіксована у великій судовій справі містечка Городна.

А нині називаю ще раніший – 1611 рік. Відшукала його у «Справі Полюховичів Серницьких». І не лише дату знайшла, а дізналася, як виникло Ваше село.

неділя, 21 січня 2024 р.

Давні унійні церкви Зарічненщини в книзі Войцеха Валчака «Unicka eparchia turowsko-pińska w XVII –XVIII wieku struktura organizacyjna»

 



Це сторінка із книги поляка Войцеха Валчака «Unicka eparchia turowsko-pińska w XVII –XVIII wieku struktura organizacyjna». Тут можна дізнатися, що на території нинішньої Зарічненщини діяли Погостський та Нобельський деканати.

У книзі автор за даними архіву Литви називає й наші церкви:

DEKANAT POHOSKI: siedziba – Pohost

середа, 10 січня 2024 р.

Про давні-давні церкви зарічненського краю

Церква села Перекалля. Фото С. Бохніга, 1929 рік.
За вид.: Ruszczyk G. «Polesie. Fotografie z lat dwudziestych i trzydziestych»

Дивно, але опрацьовані раніше документи ХІХ століття про давні церкви нашого краю подають датами будівництва наших храмів в основному роки, коли Полісся вже було приєднане до Російської імперії. Нібито ранішої церковної історії у нас і не було. Загубилася у віках ця історія…

Пропоную цікаві факти з історії зарічненських храмів ХVІ, ХVІІ та ХVІІІ століть…