вівторок, 19 березня 2019 р.

Про поліських «бізнесменів» 1929 року


Дуже несподівана інформація: на Поліссі й кооперативи тоді діяли, і човни будували, і навіть мило виготовляли… 

Ці факти знайдено в оцифрованому варіанті видання «Wojewodztwo Poleskie». У публікації названі власники земель, лісів, крамниць у наших селах. Згадуються тут майже всі населені пункти Зарічненського району, але я опишу вибірково найцікавіше.

У селі Кухче діяв кооператив «Рольник».

середа, 13 березня 2019 р.

Як нобляни свою землю відстояли


Мабуть, жодне з поліських сіл так часто не згадується в давніх джерелах, як Нобель. Ось яку нову історію з життя цього села я відшукала в «Мінських єпархіальних відомостях» 1889 року.

Із незапам’ятних часів нобляни володіли землею, платячи за неї невеликий оброк. Але в 1871 році землю в них забрали «в казну» й продали на пільгових умовах трьом чиновникам «великорусского происхождения». Ні один із них не захотів жити в Ноблі й займатися господарством. Усі троє віддали землю в оренду євреям (ось чому в Ноблі оселилося так багато євреїв!).

Повстання 1918 року в Неньковичах


Надзвичайно цікаву інформацію про сусіднє село прочитала нещодавно в опублікованому 2018 року Національною академією наук України, Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського «Звіті Департаментів державної варти та політичної інформації» за 1918 – 1922 роки.
Це матеріали архіву Міністерства внутрішніх справ Української Народної Республіки: «Полесская губерния. В с[еле] Неньковичах Пинского уезда вспыхнуло восстание крестьян. Послан карательный немецко-украинский отряд к расследованию преступления».

Релігійні рукописні книги з Ненькович у відомій бібліотеці Татура


Нові факти з історії зарічненської землі можна відшукати, знайомлячись із дослідженнями білоруських істориків. В Олега Радкевича є цікава стаття - «Мінські бібліофіли початку ХХ століття». Там розповідається про долю бібліотеки відомого археолога-краєзнавця Генріха Татура, який зібрав у Мінську цінні бібліотеку та музей. Бібліотека складалася із книг та рукописів. На жаль, доля цих експонатів була незавидною: вони були перепродані в різні місця й різним людям.